فلزیاب پالسی و اصول ساخت آن

فلزیاب پالسی و اصول ساخت آن

فلزیاب پالسی یا فلزیاب pi

 با توجه به قدرت بالايي که دارد ولي بدلیل اینکه اکثر پالسی ها غالبا از يک شيوه و تکنيک در ساخت بهره جسته اند در نتیجه مشکلات يکسان و مشابهي با هم دارندکه با رعايت کردن اين نکات در ساخت و یا خرید مي توانيم این مسائل را مرتفع سازیم. 

شايد اين يک مشکل يا حتي ايرادبشمار آید که اکثر دستگاهها حساسيت  خيلي کمي به فلزاتغير مغناطيس شونده مانند طلا داشته باشد يا اگر بخواهيد  دستگاهي بخريد که حسايتش به اين فلز زياد باشه بايد هزينه بالايي رو بپردازيد و اگر هم هزینه کنید بعد تست متوجه ميشوید که دستگاهي نیست که توقعات شما را برآورده کند چون عمق کاوش آن در زمين خيلي  پايين است اين مسئله براي دستگاههايي که تفکيک هم دارند صدق ميکند.

                          لوگوی تلگرام فلزیاب                                 

 1-تفکیک در فلزیاب پالسی:

وقتي که فلزیاب حساسيت کمي به فلز طلا دارد پس عمل تفکيک اون هم بی معناست (به توانایی جدا سازی فلزات از  هم در فلزیاب تفکیک گفته می شود )  براي اينکه دستگاه حساسيت خوبي به اين دسته از فلزات داشته باشه که همه بستگي به  طراح فلزياب و سطح علم و تجربه اون در زمينه الکترونيک و فلزیاب دارد .

بايد موارد زيادي رو رعايت کرد:

در واقع ما با يک مسئله چند مجهولي مواجه هستيم که اگر بخوام همه رو توضيح بدم از بحث ما خارج ميشه ولي بطور خلاصه يک يا 2 عامل دراين رابطه مهم است که در ادامه توضیح میدهم .

ولی در ابتدا موضوع ديلي فلزياب هست که پالس نمونه برداري از سيگنال کويل فلزياب هست که در کل و بسته به طراحی 2 پالس است که مهم می باشد یکی پالس اولیه و دوم  پالس ثانویه که به پالس   گروند معروف هست که اين 2 پالس از سيگنال کويل که خروجي آپ آمپ فلزياب است نمونه برداري مي کنند .

تنظيم نادرست اين پالس ها حالا يا به عمد يا به سهو  توسط طراح باعث می شود تا دستگاه نتواند فلزات غير مغناطيس شونده مثل طلا رو بدرستي آشکار يا سنس کند که این موضوع در تمام دستگاههاي ساخت خودم  رفع گردیده و تمام آنها  حساسيت بالايي نسبت به فلز طلا دارند.

بخش دوم  خطا در فلزياب بدليل اينکه هر شي و جسمی   مقاوتهاي مختلفي در برابر ميدان مغناطيسي کويل فلزياب ايجاد مي کنند که اين مقاومت ايجاد شده در برابر مغناطيس کويل که مهمترين آن مقاومت زمين يا موارد ديگر از اين قبيل مثل آجر   خاک رس و...مي باشد.

بصورت ولتاژ دي سي شده همراه موج برگشتي از سيگنال کويل که ناشي از وجود فلز در نزديکي کويل مي باشد پس از عبور از قسمت پيش تقويت کننده و سمپلر که قسمت نمونه برداري از سيگنال کويل يا انتگرال گير مي باشد وارد قسمت خنثي ساز اثرات زمين مي شود  که پس از عبور از اين قسمت که آخرين مرحله پس از آن قسمت صوتي فلزياب مي باشد  همين ولتاژ دي سي شده ناشي از اثرات و مقاومتزمين در برابر مغناطيس کويل باعث ايجاد آلارم و آژير بي موردمي شود بدون اينکه فلزي در اطراف سيم پيچ باشد به قولعاميانه مي گويند دستگاه خطا مي زنه  .

نا گفته نماند که مانمي توانيم بصورت صد درصد اين مقاومت زمين را کنترل کنيمولي مي توانيم تا حدود زيادي اين مشکل را رفع کنيم بدوناينکه برد دستگاه کم شود .

                          لوگوی تلگرام فلزیاب                                 

که مهمترين اين موارد که مي شود اشاره کرد  :

يکي فرکانس کاري و سيم پيچ و ولتاژ کاري دستگاه است موارد ديگري هم از قبيل نوع آپ آمپ استفاده شده و مقاومت موازي با کويل يا همان سيم پيچ نام برد که ما فعلا با مهمترين ان يعني فرکانس کاري مي پردازيم.

2-فرکانس کاری در سیستم های پالسی:

فرکانس مهمترين عامل در برد فلزياب مي باشد هر چه فرکانس را بالا ببريم در نتيجه مشخصات فلز بهتر و راحتر اشکار مي شود.

اين موضوع براي تفکيک در فلزياب Pi هم تا حدود زيادي تاثير دارد چون نوع واکنش پسماند مغناطيسي کويل که براي هر فلزي فرق مي کند و حاصل ولتاژهاي آن تا حدود زيادي با هم اختلاف دارد و در نتيجه عمل تفکيک که چيزي جز اختلاف ولتاژ بر طي زمان در خروجي امپلي فاير نمي باشد بهتر جواب ميدهد تا با فرکانسهاي پايين مثلا اختلاف ولتاژ در پسماند فلز اهن با طلا در فرکانس بالا بسيار بيشتر از اختلاف ولتاژ در فرکانس پايين مي باشد .

انتخاب فرکانس در طراحي فلزياب بستگي به تجربه و اطلاعات کافي در زمينه اين علم براي طراح فلزياب دارد فقط اين را بگم که هر چه فرکانس بالا باشد طراحي مدار و عمل مچينگ قطعات با هم سختتر مي شود زيرا بايد از قطعات با سرعت بالا و بعضا کمياب در مدار استفاده و طراحي و باياس شود چون با بالا رفتن فرکانس درسته که اطلاعات فلز و ديگر مزايا به قابليت دستگاه اضافه ميشود ولي از طرف دیگر دستگاه نسبت به نويز و اثرات زميني بيشتر حساس مي شود و باز به اين دليل  برد دستگاه پايين مياد .

تا اينجا را داشته باشيد تا در مورد ترفند قديمي بودن فلز و افزايش برد فلزياب کمي توضيح بدهم:

خاصيت يونيزه شدن فلز در زير زمين و افزايش برد فلزياب به آن درست است چون هر چه فلز يونيزه باشد خاصيت مغناطيس ثانويه بيشتري نسبت به مغناطيس کويل ايجاد مي کند و همين باعث بهتر آشکار شدن فلز براي فلزياب مي شود يعني مثلا براي يک فلز آهن 25*25 يونيزه شده اضافه بردي حدود 30 يا 40 سانتي متر ميباشد..

                          لوگوی تلگرام فلزیاب                                 
 

 

مقالات فلزیاب

فلزیاب |معرفی انواع فلزیاب

این مرکز فروش فلزیاب , مرکز فروش گنج یاب , خرید فلزیاب در شیراز و سایر استانها و با سابقه 20 ساله در این زمینه و همچنین در انجام انواع تعمیر فلزیاب , تعمیر گنج یاب , تعمیر کلیه دستگاهها یکی از با سابقه ترین شرکتها می باشد.  . سفارش محصول : 09301211334 

آدرس

ایران - شیراز - تاچارا - خیابان دینکان - آخر دینکان - روبروی منبع آب - جنب کوچه 21

 : 07136374687

info[AT]felezyabco[DOT]ir

 همراه : 09301211334

شنبه - پنج شنبه: 9:00 - 18:00

off canvas menu

-